wvrr.gif (3 kb)

rrca.gif (2964 bytes)Salem, Oregon's
Running Club Site
Home of
Willamette Valley Road Runners (WVRR)
www.WVRoadrunners.org.

HOME
Regional Event Calendar
Race Results
Photographs
About WVRR
Where we Run
Event Participation Log
Join the WVRR
Contact WVRR
WVRR Club Calendar
Other Local Clubs
Search this Site
Links

Minto Footbridge
WVRR members only
WVRR board only
About WVRR only

Kelsy Oldham Memorial Scholarship

WVRR RACE RESULTS ::
2005

2004
2003
2002
2001

2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1992

Willamette Valley Road Runners 
2005 Club Member Race Results 
-------------------------------------------------
 FIRST RUN 2005 5K, Portland, Dec 31			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
873	34	Pat Badger		0:54:18
--------------------------------------------------			
 KETTLE KLASSIC, Salem, Jan 1, 2005			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
1 Mile ::			
2	1	Raille Wilson		0:05:22
6	0	Jesus Ceja		0:05:45
12	2	Kelsi Pelzer		0:06:05
13	0	Susan Brainard		0:06:09
17	1	Audrey Puscas		0:07:34
19	2	Foster Kimble		0:08:39
3,000 meters ::			
1	1	Raille Wilson		0:10:56
15	1	Audrey Puscas		0:15:28
23	1	Foster Kimble		0:19:19
--------------------------------------------------
 RUN`ON ONE 5K, Eugene, Jan 1			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
134	3	John Francis		0:26:57
218	3	Caye Poe		0:33:26
--------------------------------------------------			
 ORRC Y2K RUNS, Portland, Jan 2			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
20.05K ::			
14	1	Eb Engelmann		1:27:25
52	1	Kathy Sansone		1:43:52
89	10	Steve Sansone		2:00:30
105	2	Judy Martin		2:10:14
10K ::			
4	1	Raille Wilson		0:40:07
113	5	Rob Rickard		1:11:41
--------------------------------------------------
 CASCADE HALF MARATHON, Turner, Jan 9			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
1/2 Marathon ::			
9	1	Ron Coomes      	01:22:46
19	2	John Gallagher  	01:28:10
20	4	Raille Wilson   	01:28:15
29	6	Jay Howe        	01:29:58
30	1	Jesus Ceja      	01:30:09
34	1	Eb Engelmann    	01:31:11
47	7	Tomas Franco    	01:35:04
79	7	Dan Fontanini   	01:41:14
81	12	David Becken    	01:41:38
85	9	Scott Whitlow   	01:42:39
90	5	Rob Boyle       	01:43:44
101	2	Sue Schmidt     	01:45:44
107	1	Karisa Thede    	01:47:08
112	18	Wesley Markus   	01:47:30
116	2	Sarah Gorski    	01:47:58
127	4	Kristen Coomes  	01:50:05
135	19	Robert Becken   	01:51:22
150	5	Gretchen Merrill	01:55:51
166	15	Bob Schaefer    	01:58:08
177	5	Pat Badger      	02:02:25
239	15	Kathy Wilson    	02:27:43
247	11	Fenny Roberts   	02:33:32
248	4	James Scheer    	02:33:33
10K ::			
8	3	Cody Hughes     	00:41:27
13	0	Susan Brainard  	00:43:20
18	2	Katie Thede     	00:46:06
26	2	Wayland Johnson 	00:50:44
27	2	Darin Wilson    	00:50:56
28	3	Audrey Puscas   	00:51:00
45	4	Virginia Johnson	00:57:54
46	6	Melissa Petersen	00:58:01
52	1	Margaret Burden 	00:59:30
56	2	Emily Markus    	01:01:50
72	3	Foster Kimble   	01:08:38
2 Miles ::			
5	--	Bryce Peterson		00:15:21
21	--	Al Oppliger		00:18:08
42	--	Jayne Oppliger		00:26:29
--------------------------------------------------
 ROCK 'N' ROLL ARIZONA, Phoenix, Jan 15			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
Marathon ::			
3542	57	Kathleen Jacob		3:53:38
1/2 Marathon ::			
2588	109	Steve Worley		1:57:35
8887	396	Kathi Worley		2:30:38
--------------------------------------------------			
 MAUI SURF & SAND HALF MARATHON, Jan 16			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
79	1	Kathleen Sansone	1:56:06
151	12	Stephen Sansone		2:10:59
202	1	Judy Martin		2:22:19
--------------------------------------------------
 CAPITOL PEAK MEGA FAT ASS. Olympia, WA, Jan 22			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
17 milesw ::			
82	2	Rob Rickard		4:27:00
34 miles ::			
18	1	Eb Engelmann		6:25:00
--------------------------------------------------			
 VANCOUVER HALF MARATHON, Vancouver WA, Jan 23			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
110	3	James Scheer		1:47:43
146	2	Ed Bender		1:55:53
--------------------------------------------------
 LAS VEGAS MARATHON, Jan 30			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
1182	179	David Becken		4:18:55
--------------------------------------------------			
 ZENA ROAD RUNS, West Salem, Feb 6			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
15K ::			
12	1	Jesus Ceja      	01:05:11
14	1	Jay Howe        	01:05:39
19	1	Gabriel Ceja    	01:08:25
21	4	Ron Coomes      	01:08:38
25	5	Scott Whitlow   	01:10:11
29	3	Dan Fontanini   	01:10:56
30	1	Christine Nile  	01:12:30
44	1	Kristen Coomes  	01:20:58
63	1	Ed Bender       	01:35:09
68	4	Fenny Roberts   	01:46:20
69	2	James Scheer    	01:46:30
71	2	Larry Brown     	01:48:32
6 miles ::			
6	1	Kelsi Pelzer    	00:42:51
11	2	Katie Thede     	00:48:14
12	1	Karisa Thede    	00:48:16
13	2	Darin Wilson    	00:48:50
25	2	Christian Gary  	00:58:23
27	1	Polly Dubois    	01:08:33
3 miles ::			
4	2	Raille Wilson   	00:19:07
7	1	Cody Hughes     	00:19:34
9	2	Adam Burger     	00:19:40
14	1	Susan Brainard  	00:21:34
25	3	Audrey Puscas   	00:25:38
33	1	David Warren    	00:29:35
36	3	Foster Kimble   	00:32:08
45	1	Rick Segal      	00:36:24
--------------------------------------------------
 VALENTINE MARATHON, Olympia, Feb 13			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
18	1	James Scheer		3:51:54
--------------------------------------------------			
 HAGG LAKE 50K ULTRA, Feb 19			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
22	1	Eb Engelmann		5:00:46
84	3	Rob Rickard		8:06:48
85	4	James Scheer		8:43:00
86	4	Fenny Roberts		8:43:00
--------------------------------------------------
 RUN FROM CANCER 5K, Sherwood, Feb 26			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
7	3	Raille Wilson		0:18:26
61	3	Polly Dubois		0:31:31
76	3	Bob Kiever		0:38:16
--------------------------------------------------
 BIDWELL CLASSIC 1/2 MARATHON, Chico CA, Mar 5			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
139		Kathy Sansone		1:50:34
257		Steve Sansone		2:09:27
--------------------------------------------------			
 ST. PATRICK'S DAY 10K, Richland, WA, Mar 12			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
25	1	Eb Engelmann		0:42:34
--------------------------------------------------
 ORRC CHAMPOEG 30K, March 12			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
10K ::			
10	3	Tim Becken		0:40:48
45	6	David Becken		0:51:23
80	7	Rob Rickard		0:58:57
92	2	Polly Dubois		1:03:53
97	2	Fenny Roberts		1:07:42
30K ::			
5	2	Raille Wilson		2:06:01
79	9	Gary Parcher		3:42:11
--------------------------------------------------			
 2005 SHAMROCK RUN, Portland, Mar 13			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
5K Women ::			
32	5	Susan Brainard		0:22:03
709	6	Caye Poe		0:33:52
5K Men ::			
12	5	Steve Schaefer		0:16:37
8K Women ::			
62	4	Phyllis McCall		0:38:15
907	62	Virginia Johnson	0:51:54
8K Men ::			
58	10	Scott Jones		0:31:52
63	1	Cody Hughes		0:32:24
684	3	John Francis		0:44:42
15K Women ::			
27	3	Liz Hendrie		1:06:15
119	16	Kristen Coomes		1:16:00
421	4	Pat Badger		1:27:17
15K Men ::			
39	7	Ron Coomes		0:56:36
71	1	Francis Kessler		0:59:22
116	3	Jesus Ceja		1:02:36
252	11	Dan Fontanini		1:08:54
254	50	Scott Whitlow		1:08:57
265	48	Michael Keith		1:09:31
346	31	Bob Boyle		1:12:59
452	48	Wesley Markus		1:16:00
521	9	Ted Gross		1:17:59
611	60	Wayland Johnson		1:20:56
750	85	Warren Bednarz		1:26:37
--------------------------------------------------
 PACFIC RIM 24 HR RACE, Longview, WA Mar 19-20			
Place--Class--------Name---------------Distance----			
7		Eb Engelmann		54 miles
9		Rob Rickard		52 miles
10		Fenny Roberts		51 miles
11		James Scheer		51 miles
26		Gary Parcher		31 miles
--------------------------------------------------			
 ARIZONA 6 DAY RACE, Douglas, AZ April 10-16			
Place--Class--------Name---------------Distance----			
2		Eb Engelmann		273 miles
3		Joe Dana		213 miles
4		Gary Parcher		208 miles
--------------------------------------------------			
 7th Annual Great Arbor Day Run, April 16			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
3K ::			
1	1	Cody Hughes   		00:11:00
3	2	Thomas Goodwin		00:11:37
6	1	Susan Brainard		00:12:25
9	1	David Warren  		00:13:22
10	1	Ron Hartwig   		00:13:41
12	2	Carol Hussey  		00:14:06
15	1	Ashley Burger 		00:14:55
19	2	Foster Kimble 		00:16:06
20	1	Al Oppliger   		00:17:13
21	1	Lesley Johnson		00:17:28
22	1	Caye Poe      		00:18:54
30	2	Jayne Oppliger		00:25:07
10K ::			
1	1	Ron Coomes    		00:36:43
2	1	Raille Wilson 		00:39:27
8	2	Scott Whitlow 		00:41:52
17	1	Christine Nile		00:47:53
19	1	Phyllis McCall		00:49:40
21	1	Charlotte Hartwig	00:50:09
26	5	Rick Segal    		00:53:34
29	1	Ed Bender     		00:54:24
30	1	Audrey Puscas 		00:55:05
31	2	Warren Bednarz		00:55:08
40	2	John Francis  		00:57:53
50	2	Diane Lee     		01:01:23
55	2	Kathy Wilson  		01:06:09
65	1	Raye Johnson  		01:14:51
--------------------------------------------------
 BOSTON MARATHON, April 18			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
7417	2399	John Gallagher		3:50:23
--------------------------------------------------			
 WESTERN OREGON TWILIGHT MEET, Apr 29			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
3000 meters ::			
  --	  --	Kelsi Pelzer		0:12:05
  --	  --	Susan Brainard		0:12:07
--------------------------------------------------			
 AWESOME 3000, Bush Park, Salem, May 7			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
1500 meters (2nd Grade) ::			
  --	  --	Ian Hughes		0:08:08
2000 meters (4th Grade) ::			
  --	  --	Nicole Jones		0:08:34
3000 meters (Middle School) ::			
  --	  --	Adam Burger		0:10:40
  --	  --	Cody Hughes		0:10:50
  --	  --	Erik Thede		0:11:36
3000 meters (Adults)			
  --	  --	Susan Brainard		0:12:24
  --	  --	Dave Warren		0:13:06
  --	  --	Audrey Puscas		0:14:04
  --	  --	Foster Kimble		0:15:43
  --	  --	Lesley Johnson		0:17:00
  --	  --	Raye Johnson		0:20:19
--------------------------------------------------
 LAKE RUN 12K, Lake Oswego, May 7			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
24	1	Francis Kessler		0:48:26
92	1	Liz Hendrie		0:54:12
111	26	Michael Keith		0:55:24
--------------------------------------------------
 HIPPIE CHICK 1/2 MAR, Champoeg Park, May 8			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
23	2	Phyllis McCall		1:50:30
188	20	Margaret Burden		2:23:55
189	21	Virginia Johnson	2:23:58
194	23	Christian Gary		2:25:31
197	24	Jacqueline Zimmer	2:25:56
223	28	Emily Markus		2:35:34
242	48	Diane Lee		2:41:39
--------------------------------------------------			
 IRIS FESTIVAL 1/2 MARATHON, Keizer, May 14			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
1/2 Marathon ::			
80	13	Kathy Wilson		2:43:14
10K ::			
3	1	Susan Brainard		0:44:03
24	1	Foster Kimble		0:57:40
--------------------------------------------------
 MCDONALD FOREST 50K, Corvallis, May 14			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
69	1	Eb Engelmann		6:35:35
--------------------------------------------------					
 CAPITOL CITY MARATHON, Olympia, May 15			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
Marathon ::			
467	13	Fenny Roberts		5:58:09
468	12	Jim Scheer		5:58:09
1/2 Marathon ::			
12	1	Francis Kessler		1:24:47
--------------------------------------------------
 KEIZER IRIS FESTIVAL 5K, May 21			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
20	5	Raille Wilson   	0:18:00.0
26	1	Cody Hughes     	0:18:54.3
29	1	Jesus Ceja      	0:19:03.3
43	7	Michael Keith   	0:20:38.9
44	1	Susan Brainard  	0:20:48.4
45	2	Kelsi Pelzer    	0:20:54.6
54	4	David Warren    	0:21:37.6
56	5	Bob Boyle       	0:21:48.6
63	8	Rick Segal      	0:22:19.3
64	9	Tom Franco      	0:22:22.4
77	7	Bob Schaefer    	0:24:10.9
85	4	Audrey Puscas   	0:24:38.8
86	9	Warren Bednarz  	0:24:41.2
116	3	Foster Kimble   	0:27:35.7
140	2	Al Oppliger     	0:29:07.2
142	1	Polly Dubois    	0:29:11.8
193	22	Kathy Wilson    	0:37:23.9
204	1	Jayne Oppliger  	0:42:16.6
--------------------------------------------------
 COEUR D'ALENE MARATHON, May 29			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
240	8	Fenny Roberts		6:13:36
241	7	James Scheer		6:13:36
--------------------------------------------------			
 NEWPORT MARATHON, Newport, OR, Jun 4, 2005			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
6	1	Raille Wilson		2:56:25
30	9	Bill Merrill		3:09:07
50	3	Jesus Ceja		3:15:06
65	2	Eb Engelmann		3:19:24
162	13	Bob Boyle		3:34:27
223	7	James Scheer		3:55:09
280	37	Bruce Austin		4:08:57
319	16	Gretchen Merrill	4:16:31
447	15	Marlee Underhill	4:54:35
473	3	Ed Bender		5:08:17
481	32	Diane Lee		5:09:51
490	11	Pati Swearinger		5:12:12
491	4	Burke Schmidt		5:12:13
500	29	Christian Gary		5:19:29
505	37	Kathy Wilson		5:22:27
535	24	Fenny Roberts		5:55:10
--------------------------------------------------
 DUSTIN'S RUN, McMinville, June 4			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
10K ::			
12	1	Liz Hendrie		0:42:60
54	2	John Francis		0:56:05
89	3	Polly Dubois		1:09:35
5K ::			
121	1	Caye Poe		0:31:33
--------------------------------------------------
 SANTIAM MEMORIAL HOSPITAL 5K, June 4			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
  --	  --	Lesley Johnson		0:29:30
  --	  --	Raye Johnson		0:32:44
--------------------------------------------------							
 RUN FOR THE ROSES 5K, Sherwood, June 5, 2005			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
6	2	Francis Kessler		0:17:32
--------------------------------------------------
 COLUMBIA RIVER GORGE MARATHON, June 5			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
Walk ::			
6	1	James Scheer		7:41:41
7	5	Fenny Roberts		7:41:41
--------------------------------------------------
 HELVATIA HALF MARATHON, June 11			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
13	1	Francis Kessler		1:24:31
--------------------------------------------------
 RUN WITH THE BALLOONS 5K, Tigard, June 19			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
16	1	Susan Brainard		0:21:07 (1st Female)
21	1	Ron Hartwig		0:22:20
26	1	Charlotte Hartwig	0:23:24
69	2	Polly Dubois		0:29:18
--------------------------------------------------
 FOOT TRAFFIC FLAT HALF, Sauvie Island, July 4			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
21	1	Francis Kessler		1:22:53
95	3	Liz Hendrie		1:35:23
316	6	Ted Gross		1:54:41
353	29	Malia Merriss-Devine	1:57:17
--------------------------------------------------
 STAYTON OLD TIME RUNS, July 4			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
10K ::			
13	2	Raille Wilson    	0:38:37
16	3	John Gallagher   	0:39:09
17	4	Bill Merrill     	0:39:17
25	2	Jesus Ceja       	0:41:30
47	5	Rick Segal       	0:47:38
54	1	Charlotte Hartwig	0:49:37
72	3	Ed Bender        	0:52:52
81	7	Phil Litchfield  	0:55:01
97	5	Kathy Wilson     	1:01:18
99	3	Polly Dubois     	1:02:13
3K ::			
2	1	Susan Brainard		0:12:13
3	1	David Warren		0:12:29
4	1	Ron Hartwig		0:13:19
6	2	Audrey Puscas		0:13:42
12	1	Foster Kimble		0:14:48
39	1	Raye Johnson		0:20:04
--------------------------------------------------					
 MONMOUTH MINI-MARATHON, Independence, July 4			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
22	1	Kelsi Pelzer     	0:17:28.7
37	4	Bob Boyle        	0:18:39.2
43	1	Ron Hartwig      	0:19:04.6
59	6	David Warren     	0:19:55.3
60	2	James Scheer     	0:20:04.3
69	1	Charlotte Hartwig	0:20:43.4
81	4	Foster Kimble    	0:21:42.3
83	4	Steve Austin     	0:21:50.4
104	1	Virginia Johnson 	0:23:44.6
106	2	Margaret Burden  	0:24:00.5
150	2	Fenny Roberts (Racewalk)0:30:42.8
--------------------------------------------------			
 SISKIYOU OUT AND BACK 50K, Mt. Ashland, July 9			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
27	1	Eb Engelmann	5:08:22
--------------------------------------------------
 RUN FOR THE ARTS 5K, Salem, July 16			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
7	1	Raille Wilson    	0:18:25.2
12	2	Bill Merrill     	0:18:50.5
17	1	Jesus Ceja       	0:19:50.7
19	1	Cody Hughes      	0:19:53.3
28	3	Michael Keith    	0:20:47.4
55	9	John Gallagher   	0:22:39.6
56	1	Ron Hartwig      	0:22:40.6
62	7	David Warren     	0:23:18.8
65	2	Jim Wenckus      	0:23:30.4
69	7	Rick Segal       	0:23:45.0
72	1	Phyllis Mccall   	0:24:10.9
73	5	Bill Mccall      	0:24:11.5
77	2	Charlotte Hartwig	0:24:21.6
78	3	Carol Hussey     	0:24:28.5
87	9	Warren Bednarz   	0:25:09.1
90	5	Audrey Puscas    	0:25:23.7
98	1	Ed Bender        	0:25:51.7
99	6	Mick Evans       	0:25:52.5
113	7	Foster Kimble    	0:26:42.1
134	7	Phil Litchfield  	0:28:28.4
139	1	Al Oppliger      	0:28:50.9
143	4	Polly Dubois     	0:29:10.1
161	8	Fenny Roberts    	0:30:24.9
163	4	James Scheer     	0:30:26.9
169	1	Virginia Johnson 	0:30:50.8
239	1	Jayne Oppliger   	0:44:08.0
--------------------------------------------------
 RUN IN THE COUNTRY 1/2 MAR, Coburg, July 17			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
77	1	Kathy Sansone		1:49:39
133	18	Rodney Trammel		1:58:06
160	5	Philip Litchfield	2:04:05
185	6	Stephen Sansone		2:10:22
204	5	Marlee Underhill	2:20:52
--------------------------------------------------			
 MILK RUN 10.4 MILES, Battleground, WA, July 17			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
20	2	James Scheer		1:25:34
--------------------------------------------------
--------------------------------------------------			
 NIKE RUN HIT WONDER, Portland, July 24			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
10K ::			
69	1	Francis Kessler  	0:38:18
129	1	Cody Hughes      	0:40:09
276	5	Bill Mccall      	0:43:36
785	2	Phyllis Mccall   	0:49:37
1136	38	Kristen Coomes   	0:52:17
2295	20	Donna Burgess    	0:59:27
3008	10	Polly Dubois     	1:03:39
3928	100	Wayland Johnson  	1:11:16
3929	23	Virginia Johnson 	1:11:16
3931	107	Margaret Burden  	1:11:17
3932	101	Wesley Markus    	1:11:18
4035	111	Jacqueline Zimmer	1:12:46
4459	424	Kathy Wilson     	1:20:54
4466	452	Raille Wilson    	1:20:55
4884	56	Phil Litchfield  	1:54:07
5K ::			
43	3	Adam Burger      	0:18:56
89	9	Thomas Goodwin   	0:20:29
312	19	Darrin Burger    	0:25:34
530	22	Bruce Austin     	0:28:09
806	8	Lesley Johnson   	0:30:23
1945	180	Julie Whitlow    	0:38:29
2653	83	Emily Markus     	0:50:36
--------------------------------------------------	
 DAYTON FIESTA RUN, July 30			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
5K ::			
4	  --	Raille Wilson		0:17:14
8	  --	Thomas Goodwin		0:20:03
10	  --	Susan Brainard		0:20:38
13	  --	David Warren		0:22:11
14	  --	Charlotte Hartwig	0:22:24
16	  --	Audrey Puscas		0:23:29
25	  --	Lesley Johnson		0:27:53
32	  --	Raye Johnson		0:32:07
10K ::			
6	  --	Bill Merrill		0:38:53
18	  --	Rick Segal		0:46:58
24	  --	Ed Bender		0:51:40
34	  --	Fenny Roberts		0:59:52
25	  --	James Scheer		0:59:53
37	  --	Margaret Burden		1:01:32
38	  --	Virginia Johnson	1:01:35
--------------------------------------------------			
 DALLAS SUMMERTIME FUN RUN 5 Miles, July 30			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
7	1	Kelsi Pelzer		0:34:01
--------------------------------------------------
 BUSH PARK XC WEEK 1, Aug 4, 2005			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
500 meters Boys ::			
2	2	Jacob Hughes   		0:02:35
1600 meters Boys ::			
12	6	Ian Hughes     		0:09:00
3000 meters Women ::			
4	0	Susan Brainard 		n/a
5	1	Katie Thede    		n/a
10	1	Audrey Puscas		n/a
11	2	Carol Hussey   		n/a
13	3	Karisa Thede   		n/a
18	1	Ashley Burger  		n/a
3000 meters Men ::			
2	1	Raille Wilson  		n/a
23	7	David Warren   		n/a
34	1	Jim Scheer     		n/a
38	9	Foster Kimble  		n/a
45      1       John Schoon             n/a
5000 meters Women ::			       
10	1	Audrey Puscas  		0:25:32
11	2	Karrisa Thede  		0:25:56
6	3	Kelsi Pelzer   		0:22:09
9	0	Charlotte Hartwig	0:24:48
5000 meters Men ::			
18	3	Raille Wilson  		0:18:48
21      2       Chris Clark             0:19:10
36	9	Adam Burger    		0:20:41
38	10	Cody Hughes    		0:21:23
53	1	Ron Hartwig    		0:25:41
61      1       John Schoon             0:31:06
--------------------------------------------------			
 CIRCLE THE BAY 30K, Coos Bay, August 6			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
 -	1	James Scheer		2:41:39
--------------------------------------------------
 HOMER DAVENPORT DAYS (2 mi), Silverton, Aug 6			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
 -	 -	Thomas Goodwin		0:12:54
 -	 -	Lesley Johnson		0:18:07
 -	 -	Raye Johnson		0:21:22
--------------------------------------------------			
 BUSH PARK XC RUNS, Week 2, Aug 11			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
500 meters - Boys ::			
2	2	Jacob Hughes    	0:02:34
1600 meters - Boys ::			
11	6	Ian Hughes      	0:07:59
3000 meters - Women ::			
5	0	Susan Brainard  	0:12:56
13	1	Audrey Puscas   	0:14:19
3000 meters - Men ::			
2	1	Raille Wilson   	0:10:36
4	0	John Gallagher  	0:11:20
28	5	David Warren    	0:13:01
35	1	Jim Scheer      	0:14:48
36	6	Steve Ritchie   	0:14:50
40	7	Foster Kimble   	0:16:23
42	1	John Schoon     	0:17:45
5000 meters - Women ::			
13	5	Kelsi Pelzer    	0:21:20
17	2	Katie Thede     	0:22:10
25	0	Audrey Puscas   	0:24:55
32	1	Fenny Roberts   	0:30:48
5000 meters - Men ::			
20	3	Raille Wilson   	0:18:33
30	3	John Gallagher  	0:19:06
55	10	Warren Bednarz  	0:21:48
69	4	David Warren    	0:23:34
74	1	Mike English    	0:24:21
80	8	Bill Taylor     	0:29:31
82	1	John Schoon     	0:30:52
83	2	Jim Scheer      	0:30:52
84	9	Foster Kimble   	0:32:01
--------------------------------------------------
 WALT'S RUN 5K, Woodburn, Aug 13			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
4	1	Raille Wilson		0:18:12
10	1	Thomas Goodwin		0:21:07
30	3	Foster Kimble		0:26:31
40	1	Lesley Johnson		0:30:32
45	1	Raye Johnson		0:32:32
--------------------------------------------------
 SALMON IN THE CITY, Salem, Aug 14			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
1 Mile ::			
7	4	Ian Hughes        	0:09:19
11	6	Jacob Hughes      	0:10:07
5K ::			
6	1	Raille Wilson     	0:17:58
8	2	John Gallagher    	0:18:22
13	1	Jesus Ceja        	0:18:49
32	2	Kelsi Pelzer      	0:20:55
37	0	Susan Brainard    	0:21:31
40	2	Bob Boyle         	0:21:39
42	1	Sue Schmidt       	0:21:50
49	5	Rick Segal        	0:22:12
51	3	Wesley Markus     	0:22:24
52	2	Ron Hartwig       	0:22:31
53	4	David Warren      	0:22:37
58	1	Charlotte Hartwig 	0:23:04
65	5	Greg Burgess      	0:23:26
81	2	Phyllis Mccall    	0:24:53
88	8	Bob Schaefer      	0:26:01
89	2	Foster Kimble     	0:26:02
112	3	Marlee Underhill  	0:28:24
117	4	Donna Burgess     	0:29:03
122	5	Margaret Burden   	0:29:33
125	9	Kathy Wilson      	0:30:21
130	4	Diane Lee         	0:30:45
190	6	Pat Badger        	1:03:39
--------------------------------------------------			
 BUSH PARK XC RUNS, Week 3, Aug 18			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
1600 meters - Boys ::			
22	6	Ian Hughes      	0:09:34
3000 meters - Women ::			
5	0	Christine Nile  	0:13:05
6	1	Susan Brainard  	0:13:27
13	3	Carol Hussey    	N/A
29	5	Ashley Burger   	N/A
31	4	Lesley Johnson  	N/A
32	5	Fenny Roberts   	N/A
3000 meters - Men ::			
6	1	Ryan Warren     	0:11:36
12	0	Jesus Ceja      	0:11:45
18	8	Thomas Goodwin  	0:12:00
24	4	Bill Mccall     	0:12:15
37	1	Ed Engelmann    	0:13:07
39	8	David Warren    	0:13:16
50	2	Mike English    	N/A
58	1	John Schoon     	N/A
61	4	Jim Scheer      	N/A
5000 meters - Women ::			
13	6	Katie Thede     	0:22:19
15	0	Christine Nile  	0:22:43
20	1	Charlotte Hartwi	0:24:10
22	1	Audrey Puscas   	0:24:25
24	3	Karisa Thede    	0:24:26
27	4	Carol Hussey    	0:25:12
40	2	Marlee Underhill	0:29:51
42	3	Fenny Roberts   	0:32:43
5000 meters - Men ::			
26	2	John Gallagher  	0:18:59
29	3	Cody Hughes     	0:19:05
69	1	Eb Engelmann    	0:21:53
107	12	Foster Kimble   	0:27:56
108	13	David Warren    	0:27:57
111	1	John Schoon     	0:29:51
112	4	Jim Scheer      	0:32:47
--------------------------------------------------			
 BUSH PARK XC RUNS, Trophy Night, Aug 25			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
3000 meters - Women ::			
17	1	Karisa Thede    	0:14:32
21	2	Audrey Puscas   	0:14:47
29	4	Ashley Burger   	0:16:55
31	3	Fenny Roberts   	0:17:06
3000 meters - Men ::			
3	1	Raille Wilson   	0:10:35
7	4	Ryan Warren     	0:11:00
37	1	Eb Engelmann    	0:12:39
40	9	Erik Thede      	0:12:50
52	8	David Warren    	0:13:26
66	1	John Schoon     	0:16:35
71	3	James Scheer    	0:17:07
5000 meters - Women ::			
6	2	Katie Thede     	0:22:11
7	0	Christine Nile  	0:22:12
14	2	Karisa Thede    	0:24:36
17	4	Audrey Puscas   	0:25:54
29	1	Lesley Johnson  	0:30:02
31	2	Marlee Underhill	0:30:39
32	3	Fenny Roberts   	0:30:42
5000 meters - Men ::			
18	2	Raille Wilson   	0:18:37
29	1	Jesus Ceja      	0:19:25
34	7	Adam Burger     	0:19:35
56	2	Bill Mccall     	0:21:07
61	1	Eb Engelmann    	0:21:38
97	10	Bill Taylor     	0:28:47
98	1	John Schoon     	0:29:37
100	2	James Scheer    	0:31:38
--------------------------------------------------
 PREFONTAINE RESTORATION TRAIL 8K, Eugene, Sep 5			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
  --	  --	Thomas Goodwin		0:36:56
  --	  --	Lesley Johnson		0:51:55
--------------------------------------------------			
 MCKENZIE RIVER TRAIL 50K, Eugene, Sept 10			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
115	--	Rob Rickard		7:43:40
--------------------------------------------------
 SUBLIMITY HARVEST FESTIVAL RUN, Sept 10			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
3K ::			
  --	  --	Thomas Goodwin		0:12:00
5K ::			
  --	  --	Lesley Johnson		0:30:00
  --	  --	Raye Johnson		0:35:00
--------------------------------------------------			
 CHAMPOEG HALF MARATHON, Sept 11			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
48	1	Karisa Thede		1:41:25
--------------------------------------------------
 OKTOBERFEST ROAD RUNS, Mt. Angel, Sept 17			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
Men's 5K ::			
6	2	Ken Schaefer		0:23:20
10	1	Foster Kimble		0:26:36
Women's 10K ::			
19	2	Carol Hussey		0:52:16
--------------------------------------------------
 FALL CLASSIC SPRINT TRIATHLON, Salem, Sept 18			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
2	1	Chris Clark		1:06:00
--------------------------------------------------
 RACE FOR THE CURE 5K, Portland, Sept 18			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
Open Women ::			
86	14	Audrey Puscas		0:24:21
COED Women ::			
22	2	Susan Brainard		0:21:49
55	1	Charlotte Hartwig	0:24:00
145	3	Judy Martin		0:26:38
521	19	Lesley Johnson		0:31:22
1032	1	Raye Johnson		0:36:42
COED Men ::			
120	2	Ron Hartwig		0:22:38
181	8	Thomas Goodwin		0:23:58
--------------------------------------------------			
 LIBERTY HOUSE RUNS, Salem, Sept 24			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
5K ::			
8	1	Susan Brainard		0:21:46
16	2	Foster Kimble		0:26:29
101     1       Raye Johnson            0:33:26
10K ::			
4	1	Jesus Ceja		0:39:51
27	3	Bill Taylor		0:56:06
--------------------------------------------------
 ORRC BEST DAM RUN 10K, Estacada, Sept 24			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
14	4	Raille Wilson		0:36:38
--------------------------------------------------
 WILLAMETTE INVITATIONAL XC 5K, Salem, Oct 1			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
59	  --	Susan Brainard		0:21:16
71	  --	Sue Schmidt		0:22:00
--------------------------------------------------
 FREE FLIGHT RUN 5K, Newport, Oct 8			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
  --	  --	Thomas Goodwin		0:19:47
  --	  --	Lesley Johnson		0:28:17
  --	  --	Raye Johnson		0:33:22
--------------------------------------------------
 PORTLAND MARATHON, Oct 9			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
5 Miles ::			
22	1	Cody Hughes		0:30:57
49	3	Bill McCall		0:33:39
497	22	Margaret Burden		0:51:26
549	43	Julie Whitlow		0:54:28
651	34	Emily Markus		1:04:14
Marathon - Women ::			
75	3	Liz Hendrie		3:27:04
1948	102	Marlee Underhill	5:11:30
2038	356	Kathy Wilson		5:18:13
2230	118	Fenny Roberts		5:32:22
Marathon - Men ::			
186	26	Raille Wilson		3:12:29
217	3	Jesus Ceja		3:14:58
232	23	Jay Howe		3:15:54
672	151	John Gallagher		3:36:35
711	132	James Stageman		3:38:10
829	156	Scott Whitlow		3:43:22
1333	108	Wesley Markus		4:00:01
2787	158	Phil Litchfield		5:35:47
--------------------------------------------------			
 ROYAL VICTORIA MARATHON, Oct 9			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
8K ::			
121	4	Katie Thede		0:36:08
163	16	Bruce Thede		0:37:44
168	3	Ron Hartwig		0:38:00
189	1	Charlotte Hartwig	0:38:37
191	17	Erik Thede		0:38:27
1109	9	Karen Bender		1:01:48
1/2 Marathon ::			
1013	3	Ed Bender		1:52:10
Marathon ::			
529	24	Karisa Thede		3:43:22
--------------------------------------------------
 JUST AROUND THE BEND MARATHON, Bend, Oct 10			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
4	2	Steve Schaefer		2:37:31
--------------------------------------------------
 HAWAII IRONMAN TRIATHLON, Oct 15			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
1277	203	Ron Coomes		12:04:50
--------------------------------------------------
 BLUE LAKE RUN 5K, Troutdale, Oct 22			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
20	3	Thomas Goodwin		0:20:27
38	3	Audrey Puscas		0:23:55
69	1	Lesley Johnson		0:27:42
98	1	Raye Johnson		0:31:59
--------------------------------------------------			 
 DREAM OF ROSES ALL WOMEN'S RUN, Salem, Nov 30			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
10K ::			
7	1	Christine Nile  	0:43:47
14	1	Karissa Thede   	0:46:19
47	7	Virginia Johnson	0:58:51
50	4	Margaret Burden 	1:01:13
54	10	Kathy Wilson    	1:04:33
62	7	Emily Markus    	1:07:05
63	1	Raye Johnson    	1:08:17
2 miles ::			
2	  --	Susan Brainard		0:13:20
5	  --	Lesley Johnson		0:18:11
26	  --	Mary Schell		0:30:10
--------------------------------------------------
 MCDONALD FOREST 15K, Corvallis, Oct 30			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
10	2	Ron Coomes		1:03:50
60	1	Eb Engelmann		1:15:36
--------------------------------------------------
 AC GILBERT DISCOVERY VILLAGE, Salem, Nov 5			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
1 Mile ::			
7	5	Ian Hughes      	0:09:07
15	9	Jacob Hughes    	0:10:31
5K ::			
3	1	Cody Hughes     	0:18:06
6	1	Raille Wilson   	0:18:22
14	3	Thomas Goodwin  	0:19:05
16	1	Jesus Ceja      	0:19:12
17	3	Adam Burger     	0:19:17
19	4	Jim Stageman    	0:19:43
20	2	Bill Mccall     	0:20:05
27	0	Susan Brainard  	0:21:05
37	5	Rick Segal      	0:22:11
42	1	Steve Worley    	0:22:39
45	8	David Becken    	0:22:53
67	3	Robert Becken   	0:24:52
68	3	Gretchen Merrill	0:24:55
75	13	Warren Bednarz  	0:25:20
76	8	Philip Litchfield	0:25:24
79	5	Ashley Burger   	0:26:03
80	3	Darrin Burger   	0:26:03
98	1	Al Oppliger     	0:28:18
101	5	Lesley Johnson  	0:28:28
109	7	Debra Burger    	0:29:31
116	9	Foster Kimble   	0:29:45
123	9	Kathy Wilson    	0:30:30
127	8	Kathi Worley    	0:31:20
141	1	Raye Johnson    	0:33:44
--------------------------------------------------
 AUTUMN LEAVES 50K, Champoeg Park, Nov 5			
Place--Class--------Name-----------------Time----			
5	  --	Eb Engelmann		4:44:30
20	  --	Fenny Roberts		6:50:15
21	  --	James Scheer		6:50:15
--------------------------------------------------																						
																																																																																																 																																																																																																																				
last modified -        21-Nov-2005	

2014 Willamette Valley Road Runners. All Rights Reserved.